Odwiedziło nas

wtorek, 24 stycznia 2012

Prawidłowe przygotowanie mleka

Spotkałam ostatnio mamę pewnego niemowlaka, która robiła dziecku mleko, podawała mleko w butelce, niedopitą resztę mleka zostawiała na później np. po 5 godzinach podgrzewała i znowu podawała. Dziwiła się że dziecko ma biegunkę i wymiotuje często. Nigdy tak nie róbcie. To najbardziej bezczelny krok na jaki może zdecydować się rodzic. Przecież można tego mleka zrobić mniej. Nie bądźmy leniwi.  Na opakowaniu pisze wyraźnie że należy przygotowane mleko zużyć w ciągu maksymalnie 2 godzin ale nigdy nie używać ponownie niewykorzystanej części pokarmu (tak jak to robi wyżej opisana mama). Moje dziecko nawet jak nie wypije to wylewam do zlewu. Nigdy nie oblizujcie też smoczka dziecka. Bakterie jakie macie w buzi dla Was mogą być niegroźne ale dla dziecka mogą okazać się zabójcze, nie wspominając o wirusie opryszczki. Pilnujcie dozowania mleka jeśli pisze że na 90 ml dajemy 3 płaskie miarki to nie wolno dać 4 miarek bo zniszczycie dziecku nerki. Na każdym opakowaniu podają potencjalny ładunek osmotyczny i osmolarność. Bebilon Pepti 2 jak i inne mleka dla alergików to produkt leczniczy na receptę stosowany w leczeniu alergii na białka pokarmowe. Pamiętajmy o tym i przestrzegajmy podstawowych zasad higieny i instrukcji stosowania. Tak będzie bezpiecznie dla dziecka jak i rodziców. Dziecko samo nie może decydować i jest zdane na naszą łaskę lub niełaskę.

Rogaliki bez mleka

Ten przepis zmodyfikowałam na potrzeby małych alergików. Zamiast mleka dodałam wodę w mniejszej ilości. Zachęcam Was do takich eksperymentów. Ja robię te rogaliki z nadzieniem z  2 jabłek obranych i pokrojonych w większe kawałki i wymieszanych z cynamonem. A oto składniki:
50g drożdży
1/2 kostki margaryny
2 jajka
500g mąki tortowej
70 ml wody ciepłej
szczypta soli
cukier waniliowy
2 płaskie łyżki cukru
marmolada, jabłka, gruszki, powidła śliwkowe czyli kto co lubi
cukier puder do posypania
Wykonanie:
Drożdże dobrze rozetrzeć z mąką i margaryną tak by nie było widać drożdży i margaryny. Dodać jajka, cukier waniliowy, cukier i wodę i wyrobić dokładnie na lśniące, elastyczne ciasto. Włożyć na 2 godziny do lodówki. Wyjąć, rozwałkować, położyć talerz (ja używam talerza do drugiego dania) o dowolnym rozmiarze na ciasto by wyciąć od niego krąg. Pociąć krąg tak by wyszło 8 trójkątów. Na każdy trójkąt położyć dowolne nadzienie u podstawy trójkąta i zwijać w kierunku czubka trójkąta. Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec w piekarniku już nagrzanym do 180C przez 10-15 minut na rumiano. Posypać cukrem pudrem po upieczeniu.