Odwiedziło nas

niedziela, 17 lipca 2011

Czarne jagody w syropie

Czarne jagody albo inaczej czernice. Leśne skarby. Są pyszne zimą a robi się przetwory bardzo prosto.
Oto składniki:
1 kg czarnych jagód, 30dkg cukru.
Wykonanie:
Jagody przebrać, opłukać, wymieszać z cukrem. Cukru można dać więcej według upodobania. Jagody przekładać do słoików i lekko ugniatać. Jagody mają sięgać do pierwszego zwężenia słoja.Podczas gotowania wypuszczą sok, zresztą już podczas mieszania z cukrem wypuszczają sok. Na dno garnka kładziemy ściereczkę kuchenną by słoiki nie popękały , następnie ustawiamy słoiki i dolewamy wody tyle by dostawała do połowy słoika.   Pasteryzujemy 45 minut od momentu zagotowania się wody w garnku ze słoikami.Gdy wieczka zrobią się gorące to znak, że będą "łapały wek". Wystawiamy po pasteryzacji  ale nie wolno ich odwracać do góry dnem bo się sok wyleje! To taka uwaga. Należy wystawić i pozostawić słoiki do całkowitego ostudzenia. Potem chowamy do spiżarki.
Jagody w syropie są doskonałe do robienia picia w zimie dla dzieci, pyszne z makaronem. Pamiętajmy jednak, że na surowo spożywane muszą być bardzo dobrze wymyte pod bieżącą wodą a najlepiej jakby przez chwilę poleżały w wodzie a potem zostały opłukane i wymyte oraz sparzone wrzątkiem na sicie. To uchroni nas przed bąblowicą.

Bułeczki drożdżowe bez mleka

Bułeczki drożdżowe są bardzo miękkie i pulchne. Z tego ciasta można zrobić także placek drożdżowy z kruszonką. Wtedy jedną porcję ciasta wykładamy na blachę i rozciągamy. Na to wkładamy powidła i przykrywamy drugą częścią ciasta. Na wierzchu posypujemy  kruszonką. Polecam!
Oto składniki:
500g mąki, 40g drożdży, 200ml wody, 4 żółtka, 70g cukru, 50g margaryny bezmlecznej, szczypta soli.
Wykonanie:
Drożdże rozetrzeć z 1 łyżką cukru, dodać ciepłą wodę i 100g mąki. Wymieszać, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia np. stawiając miskę metalową na garnek z ciepłą wodą (para ogrzeje miskę, woda nie może być jednak za gorąca by rozczyn nie przywarł do naczynia) 3 żółtka utrzeć z pozostałym cukrem. Gdy rozczyn podwoi swoją objętość, dodać utarte żółtka, resztę mąki i wody, szczyptę soli. Wyrobić ciasto ręką aż ukażą się pęcherzyki powietrza i ciasto będzie ładnie odklejać się od ręki. Do tak wyrobionego ciasta dodajemy wcześniej rozpuszczoną margarynę i wyrobić jeszcze raz. Odstawić na chwilę do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Formować z ciasta kulki i nadziewać dowolnym nadzieniem np. śliwkami, jabłkami z cynamonem, wiśniami, jednym słowem "czym kto lubi". Układać na blasze w odstępach bo ciasto rośnie. Smarować bułeczki roztrzepanym żółtkiem z łyżką wody lub tylko smarować białkiem bez roztrzepywania, jak kto chce. Piec 30 minut w temperaturze 200 C.
Ja nie nagrzewam piekarnika. Dopiero jak wstawię bułeczki to włączam piekarnik. Bułeczki mają więc szansę rosnąć wraz ze wzrostem temperatury w piekarniku. Powinny być rumiane, wtedy można wyciągać. Po wystawieniu z piekarnika nie ruszamy ich aż do wystudzenia. Są bardzo miękkie, nie jak te z mleka. Jak byłby problem ze zbyt luźną konsystencją ciasta to można dodać odrobinę więcej mąki (wszystko bowiem zależy od rodzaju mąki).

Dżem z jabłek i borówki amerykańskiej

Polecam taki eksperyment jabłka + borówka amerykańska. Na zimę idealne połączenie. Oto składniki:
0,5 kg borówki amerykańskiej, 0,5 kg obranych pokrojonych już cząstek jabłek, 35 dkg cukru, 1 Żelfix
Wykonanie:
Borówki umyć, potraktować blenderem. Jabłka wrzucić do garnka i uprażyć do miękkości, dodać borówki, wymieszać z Żelfiksem i dalej postępować według wskazówek na opakowaniu Żelfiksu.
Eksperymentujcie w swoich kuchniach. Naprawdę warto!

Dżem z czarnej porzeczki i borówki amerykańskiej

Dżem polecam jest pyszny. W tym duecie porzeczka jest kwaśna a borówka słodka więc razem się uzupełniają. Oto składniki:
0,5 kg borówki amerykańskiej, 0,5 kg porzeczki czarnej, 30 dkg cukru, 1 Żelfix Dr Oetker.
Wykonanie:
Owoce umyć, borówki i porzeczki oczyścić. Zmiksować blenderem. Przygotować wg przepisu na opakowaniu Żelfiksu z tym, że ja dodaję jeszcze 50ml wody choć nie jest to konieczne ale podczas gotowania część wody wyparowuje więc daję. Ja dodaję tylko 30dkg cukru by nie był dżem zbyt słodki i zachował winny smak. Wlewać do słoików i zakręcać szybko po uprzednim wytarciu do sucha pokrywek i brzegów słoika po to by dżem zawekował się ładnie i nie otworzył podczas przechowywania. Odwracać słoiki do góry dnem. Po pełnym wystygnięciu chowamy do spiżarki. Mniam! Moja córcia uwielbia ten dżem.