Odwiedziło nas

sobota, 16 kwietnia 2011

Pieczone jabłka

Jabłka pieczone są bardzo smaczne i można je robić na wiele sposobów. Ja mam babciny prosty i szybki sposób na umilenie sobie zimowego wieczoru. Wystarczy dobrze wymyć jabłko, owinąć w folię, włożyć do naczynia żaroodpornego i piec w nagrzanym piekarniku 45 minut w 180 st. C. Pyszności! Dziecku skrobię łyżeczką miąższ, który bardzo ładnie odrywa się od skórki. Praktycznie zostaje idealnie "naga" skórka. Można też wydrążyć środki jabłek przed pieczeniem i wypełnić jabłko sobie np. miodem, syropem klonowym, rodzynkami, cynamonem i cukrem pudrem, czyli wszystkim czym lubimy. Ja dziecku i sobie robię zawsze pieczone jabłko bez dodatków, a na przykład mężowi z miodem i odrobiną rumu. Dla każdego członka rodziny możemy przygotować inne pieczone jabłuszko! Smacznego!

Przekąski ze sklepu

Kupujemy dziecku tylko te produkty przetworzone, które nie zawierają białka mleka lub serwatki. Moje dziecko lubi jeść rodzynki, suszone morele, suszoną żurawinę, pestki dyni i słonecznika. Bardzo smakują córci paluszki Lajkonik Junior i precle Lajkonik. Uwielbia także krakersy Lajkonika. Czasami je pieczywo Sonko 7 ziaren lub pieczywo Chaber bezglutenowe z margaryną Flora i szynką. Lubi też żelki Nimm2 lub Fruittella Misie XXL, biszkopty bez cukrowe Mamut, ciastka francuskie Tago - te bez masła, pierniczki w glazurze np. z Lidla Opey, chrupsy czyli suszone plasterki jabłka firmy Paula, batoniki Hipp, pieczywo ryżowe. Warto czytać etykiety. Zawsze da się coś kupić gotowego. Poza tym można zapytać w najbliższej piekarni - cukierni czy wypiekają np. rogaliki drożdżowe bez mleka. My mamy szczęście bo akurat najbliższa nam piekarnia piecze takie rogaliki i czasami kupujemy.

Ziemniaki

Ziemniaki lubię szczególnie ponieważ można z nich zrobić wiele smacznych potraw dla naszych alergików. Młode ziemniaki smakują wspaniale. Warto je wyszorować pod bieżącą wodą, ugotować. A po odcedzeniu wody dodać łyżkę margaryny Flora i pokrojony na drobniutko koperek. Jeśli ktoś lubi można delikatnie posolić do smaku. Pyszne! Ziemniaki w mundurkach gotuję gdy chcę przygotować sałatkę wielowarzywną. Wystarczy ziemniaki porządnie wyszorować. Po ugotowaniu zdejmujemy skórkę i gotowe do sałatki. Można także ziemniaki obrać, ugotować, odcedzić i zgnieść z dodatkiem gałki muszkatołowej( odrobina - szczypta na smak i zapach) i łyżką margaryny Flora. Można zrobić też z nich frytki. Ja od czasu do czasu pozwalam dziecku na frytki i jemy całą rodziną. Doceńcie poczciwe ziemniaki bo są naprawdę wartościowe.

Kiszone Ogórki

Przepis na ogórki kwaszone mam od mojej mamy. Zawsze wychodzą i są smaczne choć to czy będą smaczne zależy od jakości ogórka, czy miał dość wody w czasie wzrostu itp. Np. ogórki są gorzkie gdy jest susza, mogą być też puste w środku. Najlepiej na kiszenie wybierać ogórki małe, jędrne i nie całkiem dojrzałe. A oto przepis.
Składniki:
5 kg ogórków, 160g soli gruboziarnistej do kiszenia ogórków, 1 główka czosnku do podziału, 6 łodyg kopru, po 2 liście wiśni na każdy słoik, 2 łyżki ziaren gorczycy po szczypcie na słoik, może być 1 korzeń chrzanu jak ktoś lubi.
Wykonanie:
Ogórki umyć, zagotować 3,5l wody z solą i ostudzić. Ogórki układać w słojach przekładając przyprawami.  Ogórki zalać zimną solanką. Zakręcić słoiki pamiętając by wieczka i brzegi słoika stykające się z wieczkiem były suche. Pozostawić na 2 dni w temp. 18 stopni a potem przenieść w chłodne miejsce, najlepiej do piwnicy. Jeśli wytworzy się pleśń to ją usunąć. Choć nie powinna się wytworzyć. Po kilku tygodniach ogórki są gotowe do jedzenia.