Odwiedziło nas

sobota, 19 grudnia 2015

Marynata do mięsa pieczonego

Ponieważ nie kupujemy wędlin a robimy różne pieczone mięska w domu polecam każdemu tę marynatę.Naczynie w którym marynujemy mięso powinno być szklane lub gliniane. Marynować 3-4 dni w temp. 4 stopni w lodówce.
Składniki na 1kg mięsa (np. szynka, karczek):
400ml wody
2 ziarna ziela angielskiego
2 liście laurowe
po 1/2 łyżeczki lubczyku, cukru, pieprzu mielonego
1 łyżeczka papryki słodkiej
2 ząbki czosnku
2 łyżki soli kuchennej
soli peklującej na czubek noża (szczypta)- nie jest ona obowiązkowa ale daje ładny różowy kolor mięsku.
Wykonanie:
Wodę zagotować. Dodać przyprawy oprócz soli peklującej. Zagotować 1 minutę. Ostudzić. Dodać sól peklującą i zalać zimną zalewą mięso. Mięso musi być przykryte zalewą. Obracać codziennie.

Ogórki po chińsku-Maja w ogrodzie

Przepis zaczerpnięty z programu Maja w ogrodzie. Po prostu pyszne. Moja ośmioletnia córka uwielbia te ogóreczki jeść ze swojską kiełbaską :)
Składniki:
2 kg niedużych ogórków
1 główka czosnku
4 płaskie łyżki soli (kamiennej)
Zalewa:
łyżeczka chilli
0,5 kg cukru
8 łyżek oleju
1,5 szklanki octu 10%
Sposób przygotowania:
Ogórki pokroić wzdłuż na 4 części, dodać do nich pokrojony na plasterki czosnek, zasypać solą i odstawić na 6 godzin. Po tym czasie odlać sok z ogórków.
Z podanych składników zagotować zalewę, zalać nią ogórki i zostawić na 24 godziny.
Na koniec - przełożyć ogórki z zalewą do słoików – nie pasteryzować!
Ja na zimę pasteryzuję krótko, tyle by wieczko złapało. Dla dorosłych osób wersja z  dodanym do każdego słoika kawałkiem papryczki czyli. Mniam:)

Zupa z dyni z curry

Składniki:
- 1 litr rosołu lub wywaru z warzyw
- 500 g surowej dyni (dynia hokkaido)
- 2 ziemniaki
- mała cebula pokrojona w kostkę
- posiekany ząbek czosnku
- łyżeczka przyprawy curry
- 4 łyżki oliwy
- sól
- pieprz
- cukier
Sposób przyrządzania:
Na oliwie zeszklijcie czosnek z cebulą. Dodajcie dynię i ziemniaki pokrojone w kostkę. Lekko obsmażcie. Dodajcie curry, wymieszajcie. Po 2-3 minutach wlejcie wywar i gotujcie, aż warzywa będą miękkie. Całość zmiksujcie i przyprawcie. Jeśli będzie zbyt gęste można dodać więcej wody przegotowanej do uzyskania ulubionej konsystencji.

Surówka z kapusty pekińskiej

Składniki:
· 1 mała kapusta pekińska 
·1 średnia marchewka 
·1 jabłko 
·2-3 łyżki soku z cytryny 
·1-2 łyżeczki cukru 
·1/3 łyżeczki soli
· 4-5 łyżek oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
sposób przygotowania : kapustę opłukać i dobrze osączyć. Poszatkować w poprzek na dość cienkie paski, wrzucić do miski. Marchewkę i jabłko obrane, zetrzeć na tarce jarzynowej o dużych oczkach, dodać do kapusty. Całość polać sokiem z cytryny i olejem. Doprawić solą, cukrem i dokładnie wymieszać. Podawać od razu po przygotowaniu. Można dodać odrobinę pieprzu.Przepis znalazlam na stronie smacznapyza.blogspot.

Drożdżowe ciasto z wilgotnym nadzieniem

Szukałam ostatnio przepisu na strucle drożdżowe. I znalazłam. Łatwy przepis i naprawdę niewiele pracy a efekt super. Oto on:
Składniki:
· ok. 0,6 kg mąki tortowej 
· 1 szklanka mleka sojowego
· 1/2 kostki margaryny (12,5 dag)  
·   3 jajka 
·   5 łyżek cukru 
·   5 dag drożdży 
·   1 cukier wanilinowy 
·   1 łyżka oleju 
·   1 łyżka spirytusu lub wódki 
·    0,5 łyżeczki soli 
nadzienie:
·  1 kg jabłek po obraniu i pokrojeniu 
·   ok. 3 łyżki cukru (ilość zależna od tego, jak bardzo kwaśne są jabłka) 
·  3 łyżki kaszki manny lub bułki tartej 
·  3 łyżki wody 
·  1 łyżeczka cynamonu 
·   rodzynki 
Przygotowanie:
Do lekko letniego mleka dodajemy pokruszone drożdże, 2 łyżki cukru, 2 łyżki mąki i sól. Wszystko razem mieszamy, zakrywamy i odstawiamy zaczyn w ciepłe miejsce do podrośnięcia. Następnie margarynę lub masło roztapiamy i odstawiamy do wystudzenia, a pozostały cukier i cukier wanilinowy ubijamy z 2 żółtkami i jednym całym jajkiem (białka pozostawiamy do posmarowania strucli). Gdy zaczyn podwoi swoją objętość wlewamy go do ubitych jajek, dosypujemy mąkę, dodajemy olej, roztopioną margarynę i spirytus. Wyrabiamy ciasto tak, aby odchodziło od ręki i było gładkie (w razie potrzeby dosypujemy mąki) i ponownie przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W międzyczasie obieramy i kroimy jabłka w drobną kostkę. Następnie dodajemy do nich wodę, cukier i cynamon. Całość gotujemy, aż z jabłek wygotuje się sok i powstanie mus (jabłka nie muszą się całkowicie rozgotować). Dodajemy do nich także rodzynki i odstawiamy do wystudzenia. Do zimnych jabłek wsypujemy kaszkę i całość dokładnie mieszamy. Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie części, każdą należy rozwałkować na prostokąt i nałożyć na nie mus jabłkowy. Następnie zwijamy rolady, a końce ciasta wciskamy w środek strucla i smarujemy roztrzepanym białkiem. Potem obwijamy je papierem do pieczenia w formie tuby (nie zakrywać boków i pozostawić lekki luz). Tak przygotowane strucle wkładamy jeden obok drugiego do dużej blaszki lub do dwóch długich keksówek. Pieczemy w nagrzanym piekarniku w temp. 180 stopni ok. 40 minut. Po upieczeniu nakryć od razu lnianą lub bawełnianą ściereczką. Dzięki temu ciasto jest zawsze świeże, nawet na trzeci dzień choć u mnie na drugi dzień nic już nie zostało.
Najlepiej piec w keksówkach. Piekłam raz na dużej blaszce, jedna strucla obok drugiej i niestety zbyt się rozlały.