Odwiedziło nas

niedziela, 19 grudnia 2010

Czerwona kapusta z patelni

Składniki:
ćwierć główki czerwonej kapusty, 2 posiekane ząbki czosnku, 2-3 łyżki żurawiny lub borówki ze słoika, 6 łyżek oliwy, 4 łyżki octu balsamino, cukier, sól, pieprz
Wykonanie:
Kapustę pokrój w długie cienkie strużki. Rozgrzej oliwę na patelni, dodaj posiekany czosnek i kapustę, posól. Smaż na średnim ogniu, mieszając. Gdy kapusta zacznie tracić chrupkość, polej octem, posyp cukrem i duś pod przykryciem. Kiedy kapusta będzie miękka, a ocet wyparuje, dodaj żurawiny, wymieszaj, uzupełnij przyprawy. Smaż, aż smaki się przenikną. Zagotuj kilka całych suszonych owoców żurawiny kanadyjskiej w soku jabłkowym. Żurawina nabierze jędrnego, kulistego kształtu i żywego koloru. Kulkami żurawiny posyp duszoną kapustę.

Gruszki jako dodatek do mięs

Gruszki twarde pokrój w podłużne cząstki i usmaż na oliwie z wiórkami cebuli. Dopraw przyprawą curry, solą, i pieprzem. Podawaj jako dodatek do mięsa.

Barszcz czerwony



Moje dziecko lubi buraczki co mnie cieszy. Przepis poglądowy. Sami decydujecie ile czego dać. Można zrezygnować z octu winnego lub dać łyżeczkę więcej. Barszczyk prosty i szybki.

Składniki:  od 1,5 do 2l wody, 4 podłużne buraczki, mała cebulka, 1 marchew, 2 ziemniaki, sól, pieprz, koperek, 2 łyżki mąki, 2 - 3 łyżki oleju, 1 łyżeczka octu winnego z białego wina Kamis.

Wykonanie: Warzywa obrać, opłukać. Ziemniaki i marchew pokroić, buraczki zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wrzucić do garnka. Doprawić solą. Gotować ok.25 – 30 minut. W tym czasie cebulkę obrać, pokroić w kostkę, podsmażyć delikatnie na tłuszczu, dodać mąkę, rozprowadzić z tłuszczem, wlać trochę wody przegotowanej – chłodnej i połączyć na gładko z mąką. Wszystko wlać na 5 min. przed końcem gotowania barszczu. Doprawić na koniec koperkiem, łyżeczką octu winnego i pieprzem, ewentualnie solą.

Zupa z czerwonej soczewicy

 Ta zupa powstała z braku czasu, ad hoc gdy rodzina już zmierza do stołu. Składniki podaję na 3 osobową rodzinę. Możecie dodać więcej warzyw, zwiększyć lub zmniejszyć porcję. Wszystko zależy od Was. Zupy dla mojego alergika zawsze zaprawiam mąką a nie śmietaną. Rozrabiam ją na patelni z tłuszczem a potem z wodą chłodną przegotowaną tylko tyle by się z nią połączyła na płynną konsystencję. Unikam grudek dzięki temu. Nie muszę dodawać kostek rosołowych bo tłuszcz to przecież olej. Zarówno rzepakowy jak i oliwa zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3. Dodajecie swój ulubiony tłuszcz. Mąka zagęszcza zupę. Zupa ugotowana jest jeśli warzywa są miękkie.
Składniki: od1,5 do 2l wody, 1 marchew, ½ małej cebulki, 2 ziemniaki, łyżeczka koncentratu pomidorowego (ja daję swój – domowej roboty), koperek świeży lub mrożony, sól, pieprz, soczewica czerwona ( do kupienia w sklepach Bio) 1 łyżka na osobę, 5 plasterków boczku chudego lub tłustego, 2 łyżki mąki, 2 łyżki oleju lub oliwy.
Wykonanie: Do garnka z wodą wrzucamy obrane, opłukane i pokrojone marchew i ziemniaki. Soczewicę płuczemy i wrzucamy do garnka. Całość gotujemy ok. 20 minut na wolnym ogniu by zupa nie wykipiała. Dodajemy koncentrat pomidorowy, sól do smaku. Cebulkę obraną i opłukaną kroimy w kostkę, boczek w drobną kostkę i wrzucamy na patelnię podsmażamy z 2 łyżkami oleju, rozprowadzamy z 2 łyżkami mąki (jeśli mąka nie chce się gładko rozprowadzić dodać troszkę oleju. Dodać odrobinę wody przegotowanej, chłodnej na patelnię, rozprowadzić zasmażkę i wlać do garnka. Zamieszać. Gotować na wolnym ogniu jeszcze ok. 5 minut(pilnując by zupa nie wykipiała), na koniec posypując koperkiem i dodając pieprzu na smak.