Odwiedziło nas

niedziela, 1 maja 2011

Jajka w majonezie

  Jajka w majonezie to proste danie. Wystarczy ugotować jajka. Czas gotowania 7 minut. Po obraniu kroimy na połówki i każdą połówkę zawijamy plasterkiem szynki. Układamy na półmisku. Ozdabiamy majonezem, listami sałaty, ogórkami, pomidorami, czym kto chce, może być także szczypiorek. Ja używam Majonezu Kieleckiego ale może być każdy inny. Smacznego!

Biszkopt z rabarbarem

Biszkopt ten piekła moja babcia i robimy to tak.
Składniki: 4 jajka, 1 i 1/4 szkl. mąki, ok. od 1/2 do 1 szkl. cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 800g rabarbaru.
Wykonanie:
Rabarbar myjemy, obieramy i kroimy na ok. 2 cm kawałki i zasypujemy 2 łyżkami cukru po to by wypuścił sok, który potem trzeba oddzielić od rabarbaru. Białka ubijamy z cukrem, dodajemy żółtka i dalej ubijamy. Dodajemy proszek do pieczenia i mąkę, delikatnie mieszamy, wylewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i na masę wykładamy delikatnie rabarbar(odciśnięty- bez soku oczywiście), który delikatnie powinien zatopić się w cieście. Pieczemy na złoty kolor ok.40 min. od nagrzania piekarnika sprawdzając pod koniec pieczenia patyczkiem- jeśli suchy to znak, że upieczone. Posypujemy po ostudzeniu tą stronę od rabarbaru- rabarbar opadnie bowiem na dno.

Pierogi na różne sposoby

Aby pierogi się udały ciasto po wyrobieniu trzymamy przykryte ściereczką aby nie wysychało i kolejno odcinamy porcjami do wyrabiania pierogów. Przy wałkowaniu ciasta nie należy za dużo posypywać mąką gdyż ciasto stwardnieje, a pierogi są dobre tylko gdy ciasto jest miękkie. Po włożeniu farszu należy dokładnie zlepić brzegi by w czasie gotowania farsz nie uciekł nam i na marne nasza praca. Pierogi należy gotować w dużej ilości wody, wrzucając partiami, zamieszać po wrzuceniu by nie przywarły do dna i jak wypłyną  na powierzchnię gotować od tego momentu jeszcze 2-3 minuty i wyjmować łyżką cedzakową. Po wyjęciu zabezpieczyć delikatnie tłuszczem np. olejem by nie przywarły jeden do drugiego gdy będziemy je przechowywać. Można je robić z nadzieniem jakie nam odpowiada np. z jabłkami, wiśniami, mięsem, wątróbką, soczewicą.
A oto przepis:
Ciasto: 350g mąki, 1 jajo, 125 ml wody, sól.
Wyrabiamy składniki na lśniące ciasto i elastyczne oraz miękkie. Odcinamy potrzebną porcję a resztę ciasta przykrywamy ściereczką. Rozwałkowujemy ten kawałek na grubość 2 mm i wykrawamy szklanką krążki. Na każdy krążek nakładamy farsz i składając ciasto na pół zlepiamy brzegi. Resztki ciasta po wycięciu pozostałe ponownie zużywamy do robienia pierogów.
Farsz z jabłek: 2 jabłka obrać, odcinać kawałki mieszczące się na krążek i zlepiać pierogi. Wrzucać na wrzącą wodę, zamieszać i przykryć pokrywką ale pilnować by nie wykipiała woda. Kiedy wypłyną na wierzch odkryć i gotować je 2-3 minuty. Wybrać łyżką cedzakową. Podawać malcom posypane delikatnie cukrem pudrem. Aby pierogi były aromatyczne można delikatnie przed zlepieniem pieroga posypać wkładane doń jabłuszko odrobiną cynamonu.
Farsz z wiśni: wiśnie wymyć dokładnie i wydrylować delikatnie osuszając z soku ręcznikiem papierowym. Wkładać po klika w krążki i zlepiać. Mi mieści się zawsze ok. 3 wiśni na krążek.
Farsz z pieczarkami i kapustą kiszoną: pieczarki młode (400 g) wymyć i ugotować w lekko osolonej wodzie. Odcedzić i zmielić na maszynce. Potem zmielić kapustę kiszoną (800 g) uprzednio odciśniętą i gotowaną 20 minut a jeśli bardzo ukwaszona to po 5 minutowym gotowaniu odcedzić i gotować w świeżej wodzie ok. 15 minut. Zmielone pieczarki i kapustę przekładamy na patelnię na której smażyła się drobno pokrojona 1 cebulka. Wszystko mieszamy i doprawiamy pieprzem oraz ewentualnie solą podgrzewamy dotąd aż odparuje woda z farszu i będzie on miał jednolitą konsystencję by nakładać go na krążki no i by się zlepiać dał w tych krążkach. Gotowe!
Farsz z jagód, malin, jeżyn: owoce delikatnie opłukać i osuszyć. Nakładać na krążki i zlepiać.