Odwiedziło nas

niedziela, 1 maja 2011

Pierogi na różne sposoby

Aby pierogi się udały ciasto po wyrobieniu trzymamy przykryte ściereczką aby nie wysychało i kolejno odcinamy porcjami do wyrabiania pierogów. Przy wałkowaniu ciasta nie należy za dużo posypywać mąką gdyż ciasto stwardnieje, a pierogi są dobre tylko gdy ciasto jest miękkie. Po włożeniu farszu należy dokładnie zlepić brzegi by w czasie gotowania farsz nie uciekł nam i na marne nasza praca. Pierogi należy gotować w dużej ilości wody, wrzucając partiami, zamieszać po wrzuceniu by nie przywarły do dna i jak wypłyną  na powierzchnię gotować od tego momentu jeszcze 2-3 minuty i wyjmować łyżką cedzakową. Po wyjęciu zabezpieczyć delikatnie tłuszczem np. olejem by nie przywarły jeden do drugiego gdy będziemy je przechowywać. Można je robić z nadzieniem jakie nam odpowiada np. z jabłkami, wiśniami, mięsem, wątróbką, soczewicą.
A oto przepis:
Ciasto: 350g mąki, 1 jajo, 125 ml wody, sól.
Wyrabiamy składniki na lśniące ciasto i elastyczne oraz miękkie. Odcinamy potrzebną porcję a resztę ciasta przykrywamy ściereczką. Rozwałkowujemy ten kawałek na grubość 2 mm i wykrawamy szklanką krążki. Na każdy krążek nakładamy farsz i składając ciasto na pół zlepiamy brzegi. Resztki ciasta po wycięciu pozostałe ponownie zużywamy do robienia pierogów.
Farsz z jabłek: 2 jabłka obrać, odcinać kawałki mieszczące się na krążek i zlepiać pierogi. Wrzucać na wrzącą wodę, zamieszać i przykryć pokrywką ale pilnować by nie wykipiała woda. Kiedy wypłyną na wierzch odkryć i gotować je 2-3 minuty. Wybrać łyżką cedzakową. Podawać malcom posypane delikatnie cukrem pudrem. Aby pierogi były aromatyczne można delikatnie przed zlepieniem pieroga posypać wkładane doń jabłuszko odrobiną cynamonu.
Farsz z wiśni: wiśnie wymyć dokładnie i wydrylować delikatnie osuszając z soku ręcznikiem papierowym. Wkładać po klika w krążki i zlepiać. Mi mieści się zawsze ok. 3 wiśni na krążek.
Farsz z pieczarkami i kapustą kiszoną: pieczarki młode (400 g) wymyć i ugotować w lekko osolonej wodzie. Odcedzić i zmielić na maszynce. Potem zmielić kapustę kiszoną (800 g) uprzednio odciśniętą i gotowaną 20 minut a jeśli bardzo ukwaszona to po 5 minutowym gotowaniu odcedzić i gotować w świeżej wodzie ok. 15 minut. Zmielone pieczarki i kapustę przekładamy na patelnię na której smażyła się drobno pokrojona 1 cebulka. Wszystko mieszamy i doprawiamy pieprzem oraz ewentualnie solą podgrzewamy dotąd aż odparuje woda z farszu i będzie on miał jednolitą konsystencję by nakładać go na krążki no i by się zlepiać dał w tych krążkach. Gotowe!
Farsz z jagód, malin, jeżyn: owoce delikatnie opłukać i osuszyć. Nakładać na krążki i zlepiać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz