Odwiedziło nas

środa, 6 czerwca 2012

Paszteciki drożdżowe bez mleka z grzybami i kapustą

Przepis na paszteciki przerobiłam z innego mlecznego, dodając dodatkowo zioła do ciasta. Paszteciki są idealne i pyszne do barszczu czerwonego a przy tym aromatyczne, pachnące majerankiem i tymiankiem.
Oto składniki:
250 g mąki
120 ml wody
2 łyżki margaryny bezmlecznej
1 żółtko, 1 jajo
20g drożdży
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru
1/2 łyżeczki majeranku
1/2 łyżeczki tymianku
Wykonanie:
Drożdże rozetrzeć z cukrem i ciepłą wodą oraz ziołami. Margarynę stopić. Mąkę wymieszać z solą, dodać rozrobione drożdże, wlać margarynę i roztrzepane jajko całe i jedno żółtko. Białko odłożyć w miskę i zostawić do posmarowania pasztecików Wyrobić ciasto mocno ugniatając. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy podwoi swoją objętość ponownie odstawić do wyrośnięcia. Ciasto rozwałkować w prostokąt cienko na stolnicy posypanej mąką. Od brzegu wzdłuż długiego boku układać farsz (patrz przepis poniżej).Zwijać w rulon na końcu zwijania smarować zakończenie ciasta białkiem (zapobiega rozklejaniu w czasie pieczenia). Rulon posmarować na wierzchu białkiem i pokroić na kawałki długości 4-5cm. Odstawić na 30 minut do wyrośnięcia lub od razu wstawić do pieczenia ale nie do nagrzanego piekarnika( wtedy mają szansę urosnąć). Piec 25-30 minut w temp. 200C na złoty kolor, uważać by nie przypalić.

Ciasto na paszteciki można kroić w trójkąty i zwijać od podstawy trójkąta do szczytu, kroić na kwadraty i składać rogi do środka, wycinać krążki i lepić ich brzegi, lepić pierożki. Wasza dowolność jaka forma pasztecika.

Farsz z pieczarkami i kapustą kiszoną: pieczarki młode (400 g) wymyć i ugotować w lekko osolonej wodzie. Odcedzić i zmielić na maszynce. Potem zmielić kapustę kiszoną (800 g) uprzednio odciśniętą i gotowaną 20 minut a jeśli bardzo ukwaszona to po 5 minutowym gotowaniu odcedzić i gotować w świeżej wodzie ok. 15 minut. Zmielone pieczarki i kapustę przekładamy na patelnię na której smażyła się drobno pokrojona 1 cebulka. Wszystko mieszamy i doprawiamy pieprzem oraz ewentualnie solą podgrzewamy dotąd aż odparuje woda z farszu i będzie on miał jednolitą konsystencję. Gotowe!